Mazowieckie wyplatanki

Strona główna > Oferta dla przedszkoli i szkół > Wsi spokojna > Mazowieckie wyplatanki

W wesoły sposób wtajemniczamy dzieci w obowiązki gospodarzy wiejskich (sianokosy) oraz w wprowadzamy je w barwny świat wiejskiej sztuki ludowej (wyplatanki z siana)

Mazowieckie wyplatanki to warsztaty, na których w ciekawy sposób wprowadzamy dzieci w wiejski świat. Opowiadamy o sianokosach i angażujemy wszystkie zmysły, by jak najlepiej poznać surowiec, który później służy nam w czasie warsztatowych prac. Dajemy naszym małym gościom “popracować na roli”, a potem zdradzamy sekrety mazowieckich wyplatanek zapraszając dzieci do świata wiejskiej twórczości ludowej.

Program obejmuje:

  1. Opowieści o sianie i sianokosach na mini ścieżce edukacyjnej.
  2. Zabawy w sianokosy – rozrzucanie i grabienie siana.
  3. Pokaz wyplatanych przez twórczynie ludowe wyrobów.
  4. Omówienie zasad oraz procesu wyplatania z siana.
  5. Wyplatanie kogucików z siana.

Udział w warsztatach wspiera rozwój motoryki małej i dużej, zachęca do aktywności fizycznej oraz do samodzielnej obserwacji otaczającego nas świata. W naszym Siole pracujemy w głównej mierze na naturalnych materiałach, pochodzących z naszej wsi, dzięki czemu inspirujemy dzieci do poszukiwania atrybutów do zabaw w swoim otoczeniu.

Na wycieczkę proponujemy wybór powyższych zajęć w pakiecie z innymi warsztatami oferowanymi w naszym Siole, które opisane są TUTAJ.

Zachęcamy również do zapoznania się z Przykładowym harmonogramem oraz budżetem wycieczki.

Dla zainteresowanych szkół i przedszkoli mamy możliwość zorganizowania dojazdu autokarem.